بیت کوین یک ارز دیجیتال شناخته‌شده است که منبع اخبار رسانه‌ای شده است و همین امر باعث ایجاد هیجانات و سوءتفاهم در مورد آن شده است. البته که برای بسیاری، مفهوم بیت کوین و ارز دیجیتال غیرقابل درک است. بیت کوین طبق تعریف وب‌سایت آن عبارت است از؛ ” اولین شبکه پرداخت peer-to-peer که توسط کاربرانش مدیریت می‌شود و هیچ سازمان و شخص سومی بر آن نظارت ندارد. ازنظر کاربرانِ بیت کوین، این ارز دیجیتال به‌مثابه پول نقد در دنیای اینترنت است. برای اینکه بهتر بتوانیم بیت کوین را درک کنیم آن را به‌عنوان راهی برای پرداخت هزینه کالا و خدمات مانند کارت‌های اعتباری در نظر بگیرید که در درجه اول در اینترنت کاربرد دارد، هرچند که در دنیای واقعی هم از این ارز استفاده می‌شود. بیت کوین خود را چیزی بیشتر از یک اپلیکیش تلفن همراه و رایانه که اجازه ارسال و دریافت کدهای بیت کوین را به کاربرانش می‌دهد، تعریف نمی‌کند. (همچنین بخوانید؛ پنج دلیلی که بازار بیت کوین همچنان داغ است).

بیت کوین‌ها می‌توانند از چندین طریق به دست آیند: دریافت به‌عنوان پرداخت، خرید در بازارهای مالی جهانی و از معادن رقابتی. اما از بین تمام راه‌ها شاید خرید آن از بازارهای مالی برای یک فرد معمولی آسان‌تر باشد. چندین بازار مالی وجود دارد که می‌توان بیت کوین را از طریق آن‌ها خرید که قیمت آن‌هم بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

تاریخچه قیمتی

بیت کوین در سال ۲۰۰۹ شکل گرفت و در سال ۲۰۱۳ نوسانات زیادی را تجربه کرد، چراکه معامله گران شروع به سفته‌بازی کرده بودند. (همچنین بخوانید؛ کاهش قیمت بیت کوین و تاثیر آن بر بازار سهام).

علاوه بر سفته‌بازی، قیمت تحت تأثیر عوامل دیگری همچون شکاف ایجادشده در فنّاوری قرار گرفت، همچون هکرهایی که بازارهای مالی را مورد هدف قراردادند و یا کیف پول‌های دارندگان بیت کوین را هک کردند. اما علیرغم تمام این فعالیت‌های ناخوشایند، بیت کوین همچنان قدرتمند باقی ماند. پس چه چیزی قیمت بیت کوین را به سطوح بالاتر هدایت خواهد کرد؟

پارامترهایی که قیمت بیت کوین را تحت تأثیر قرار می‌دهند

قیمت بیت کوین مانند هر ابزار مالی دیگر توسط عرضه و تقاضا در بازار مشخص می‌شود. سمت تقاضا در افزایش قیمت بیت کوین تأثیرگذار خواهد بود. به‌عبارت‌دیگر، پذیرش اصلی Bitcoins باعث حرکت قیمت خواهد شد. این امر می‌تواند با معاملات بیشتر بر روی بیت کوین انجام شود. بااین‌حال، مبادلات نظارتی مانند باز کردن مبادله Coinbase به کاهش نگرانی ها کمک می‌کند و باید به‌طور مثبت بر خرید و افزایش قیمت آن تأثیر بگذارد. علاوه بر این بسیاری از شرکت‌های بزرگ امکان پرداخت توسط بیت کوین را فراهم کرده‌اند، این امکان مانند پرداخت کارت‌های اعتباری است.

جمع‌بندی

عوامل تأثیرگذار بر قیمت بیت کوین، مشابه عوامل تأثیرگذار بر ارزهای فیات مانند یورو و دلار هستند. بااین‌حال تفاوت زیادی بین این دو نوع ارز وجود دارد؛ مانند نرخ استفاده پایین از کریپتوها به دلیل ماهیت دیجیتالی، پذیرش جمعی و سایر موارد.