برای درک این موضوع که چقدر سال ۲۰۱۸ برای صنعت کریپتوکارنسی بد بود، میتوان نگاهی به بیت کوین کرد. در اوایل ۲۰۱۸ بیت کوین در قیمت ۱۳,۵۰۰ دلار معامله شد، این درحالی است که در دسامبر ۲۰۱۷ به بالاترین قیمت خود یعنی ۱۹,۷۸۳ دلار به ازای هر کوین رسیده بود. در زمان نوشتن این مقاله، قیمت بیت کوین در حدود ۵۱۷۵ دلار است و دیگر ارزهای دیجیتال هم اوضاع بهتری ندارند. به طور مثال ارز دیجیتال اتریوم از قیمت ۱۳۰۰ دلار به چیزی در حدود ۹۱ دلار در دسامبر ۲۰۱۸ رسید. (همچنین بخوانید؛ ارز دیجیتال اتریوم چیست؟)

اما ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین و اتریوم که در صف مقدم کریپتوکارنسی ها بودند، بیشتر صدمه خوردند. علاقه سرمایه گذاران به ارزهای دیجیتال در ماه های گذشته به طور چشمگیری کاهش یافته است. بسیاری از سرمایه گذاران اولیه که علاقه مند به کسب سود از بازار ناشناس کریپتوکارنسی ها بودند، به سمت بازارهای دیگر متمایل شده اند، و تنها گروه کوچکی از آنها در بازار باقی مانده اند. اما هنوز هم دلایل قانع کننده ای وجود دارد که کریپتوکارنسی ها هنوز هم ارزشمند هستند. براساس برخی از اندازه گیری ها متوجه شده ایم که علاقه به ارزهای دیجیتال در اواخر ۲۰۱۸ مجدداً افزایش یافته است. در اویل امسال هم بسیاری از سرمایه گذاران از روند آتی این رمزنگارها پرسیده بودند. اکنون در سال ۲۰۱۹ این سوال مطرح می شد که آیا فضای کریپتوکارنسی ها در سال جاری برای زنده ماندن سازگار می شود. (همچنین بخوانید؛ ۱۰ گزینه سرمایه‌گذاری آلت‌کوین‌ها در سال ۲۰۱۹)

سرمایه گذاران نهادی وارد بازی می شوند

اگرچه در بسیاری از موارد سرمایه گذاران حقیقی در معرض زیان قرار می گیرند، اما موسسات حقوقی برای اولین بار وارد روند کسب سود شده اند. موسسات سرمایه گذارای نسبت به سرمایه گذاران فردی، حجم معاملات بیشتری در بازار دارند، به این معنی که حتی اگر شرکای تجاری، معاملات کمتری در فضای دیجیتال داشته باشند، صنعت هنوز هم می تواند خود را حفظ کند. چندین تحول بالقوه پیش بینی شده در سال ۲۰۱۹ وجود دارد که می تواند به طور قابل توجهی بر مشارکت نهادهای سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال تاثیر بگذارد. برای مثال اگر کریپتوکارنسی ها در بازار نزدک Nasdaq یا بازارهای مشابه وارد شوند، به سرعت وارد چرخه معاملات می شوند و شاهد رشد ارزش آنها خواهیم بود.

Bitcoin ETF

سال ها است که سرمایه گذاران علاقمند به ارزهای دیجیتال، یک صندوق ETF برمبنای ارزهای دیجیتال در بازار ایالات متحده را راه اندازی کرده اند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) بارها و بارها درخواست های ETF مبتنی بر بیت کوین را رد کرده و یا به تعویق انداخته است که در یک تاریخ آینده تعیین می شود. برخی از تحلیل گران معتقدند که تصویب ETF مبتنی بر بیتکوین می تواند موجب تحریک قابل توجهی از بازار ارزهای دیجیتال شود و سرمایه گذاران را به این صنعت علاقمند کند بدون اینکه برخی از خطرات مربوط به خرید و فروش و ریسک های معاملاتی را درک کنند. با این حال بسیاری در انتظار راه اندازی صندوق VanEck هستند.

کوین های پایدار پرچم دار می شوند

Stablecoin ها یا ارزهای پایدار، توکن هایی هستند که به یک ارز فیات وابسته هستند که به عنوان مکانیزم پوششی در مقابل کاهش ارزش ارزدیجیتال وابسته به کار برده می شوند و ممکن است بهترین گزینه امید بخش صنعت ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۹ باشند. این توکن ها ممکن است به دو دلیل شاهد رشد ارزش باشند؛ یک، نتیچه ناپایداری بلند مدت سایر ارزهای دیجیتال غیر متمرکز و دوم اینکه رهبر فعلی کوینهای پایدار یعنی تتر tether در حال حاضر یکی از پرچمداران است. Tether به عنوان یکی از Stablecoin های قدیمی و در تلاش برای رسیدن به جریان نقدی، به سختی و باوجود مشکلات بسیار زیاد توانست شاهد رشد زیرساخت های مرتبط باشد. دیگر کوین های مشابه نیز درحال وارد شدن به بازار هستند. (همچنین بخوانید؛ سه ارز دیجیتال مبهم ولی قابل تأمل).

ما چه چیز را به یقین میدانیم؟

درحالی که پیش بینی افزایش بازده و سود هریک از ارزهای دیجیتال تا انتهای سال ۲۰۱۹ بسیار دشوار است، اما با اعتماد به نفس می گوییم که ارزهای دیجیتال فعلاً از نفس نخواهند افتاد. Blockchain، تکنولوژی زیرساختی در پشت بسیاری از رمزنگارها، در خارج از صنعت ارزهای دیجیتال گسترش یافته و احتمالا برنامه های جدیدی را در سال جاری می بیند. بانک ها و تنظیم کننده ها نیز سعی در تسهیل و کنترل معاملات دیجیتال دارند. ممکن است که یکه تازی کریپتوکارنسی ها به پایان رسیده باشد، اما یک مورد شفاف را می دانیم که؛ کریپتوکارنسی ها، سیتم مالی را به شکل قابل توجهی ارتقا دادند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان