Bitcoin یک ابزار (ابزار مالی) کارآمد برای انتقال پول از طریق اینترنت است و توسط یک شبکه غیر متمرکز (بلاکچین) با مجموعه ای از قوانین شفاف کنترل می شود و بدین ترتیب می تواند جایگزین پول نقد کنترل شده توسط بانک مرکزی شود. در خصوص قیمت بیت کوین، مطالب زیادی وجود دارد، و ما در این مقاله قصد دارم به بررسی این موضوع بپردازیم که در صورت پذیرش گسترده بیتکوین، قیمت و ارزش آن چگونه خواهد بود. (همچنین بخوانید؛ چه اتفاقی برای بیت کوین در دهه آینده خواهد افتاد؟).

در این مقاله ما قصد داریم چارچوبی برای محاسبه ارزش میان مدت و بلند مدت بیت کوین بسازیم و به مخاطب اجازه دهیم که پیش بینی های خود را برای ارزش آتی بیت کوین، اندازه گیری کند.

مفروضات

به عنوان بخشی از چارچوب کلی، چند فرضیه کلیدی را مطرح می کنیم.

اولین فرض ما این است که بیتکوین ارزش ذاتی خود را به دلیل ابزار مناسب انتقال پول همچنین یک گزینه سرمایه گذاری جهت حفظ ارزش سرمایه، بدست خواهد آورد. به صورت پاورقی، باید عنوان کنیم که ارزش بیتکوین به عنوان دارایی حفظ ارزش سرمایه به ارزش بازاری آن وابسته است. این فرض را به این دلیل مطرح می کنیم که یک دارایی یا ابزار مالی زمانی برای سرمایه گذاری ارزشمند می شود که دارای ارزش ذاتی باشد و اگر بیتکوین موفق به کسب ارزش ذاتی و بالاتری در میان مدت نشود، کاربرد سرمایه گذاری نخواهد داشت.

دومین فرض این است که عرضه بیت کوین به ۲۱ میلیون کوینِ مشخص شده در پروتکل فعلی برسد. باتوجه به برخی از منابع دریافتیم که در حال حاضر، بیتکوین به مقدار ۱۷ میلیون کوین عرضه شده است. نرخ عرضه بیتکوین هر چهارسال یک بار نصف می شود. به طوری که عرضه به مقدار ۱۹ میلیون کوین در سال ۲۰۲۲ خواهد رسید. بخش اصلی فرض دوم این است که پروتکل تغییر نخواهد کرد. توجه داشته باشید که تغییر پروتکل نیازمند تقسیم اکثریت قدرت محاسباتی در استخراج بیتکوین است. (همچنین بخوانید؛ بیت کوین بعد از اتمام ماین ۲۱ میلیون کوین).

فرض سوم این ست که مشروعیت بیتکوین افزایش و به جایگاه بالاتری در بین سرمایه گذاران دست یابد. به طوری که نوسان قیمت ناشی از نگرانی الزامات قانونی کاهش یابد.

فرضیه چهارم ما این است که ارزش کنونی بیتکوین عمدتاً به دلیل سفته بازی است.  بیت کوین ویژگی های یک حباب قیمتی با قیمت وسوسه کننده و توجه رسانه ای را دارد. اما فرض ما این است که سفته بازی به مرور زمان در بیتکوین کاهش خواهد یافت. (همچنین بخوانید؛ اظهارات Robert Shiller در خصوص بیت کوین).

و فرض پنجم و آخر این است که معاملات بیتکوین تحت نظارت بانک های مرکزی نخواهد بود و توسط شبکه بیتکوین پشتیبانی خواهد شد.

روش شناسی

ما به بیت کوین به عنوان یک ارز جهت انجام معاملات و یک ابزار جهت سرمایه گذاری نگاه خواهیم کرد. برای ارزش گذاری بیت کوین باید ببینیم که بازار، ارزش این ابزار مالی را در هریک از دوه حوزه مطرح شده چطور برآورد خواهد کرد. در این مقاله ما پیش بینی از بازار نداریم  اما فرض می کنیم که بازار ارزش بیتکوین را در هر دو حوزه ۱۵ درصد از ارزش کل بیت کوین های موجود در بازار می بیند. شما هم می توانید مقدار مورد نظر خود را بر روی این مدل قرار دهید.

ساده ترین راه برای ادامه این مدل، محسبه ارزش بیتکوین در سراسر جهان و فروشگاه ها و سپس محاسبه درصد ارزش آتی بیت کوین است. گسترده ترین بخشی که بیتکوین در آن مبادله می شود، بازار معاملات ارزی است که در این مقاله ما بر روی این بازار تمرکز می کنیم. عرضه پول اغلب به سطوح مختلف M0، M1، M2 و M3 تقسیم می شود. M0 به ارز در گردش اشاره دارد. M1و M0 به سپرده های بانکی اشاره دارند. درحالی که M2 و M3 به سپرده های بلند مدت در صندوق ها و سهام اشاره می کند. از آنجایی که M0 و M1 به راحتی برای استفاده در معاملات در دسترس هستند، ما این دو سطح را به عنوان مبنای مبادله درنظر می گیریم، در حالیکه M2 و M3 به عنوان پول سرمایه گذاری شده در نظر گرفته می شوند.

به طور کلی، نقدینگی موجود M1 در بازار بیت کوین چیزی درحدود ۲۵ تریلیون دلار است که در این مقاله به عنوان کل ارزش بازاری در نظر گرفته شده است.

M3 که شامل بخش سرمایه گذاری است چیزی در حدود ۴۵ تریلیون دلار است. ما این ارزش را به عنوان ارزش سرمایه گذاری در بیتکوین در نظر می گیریم. برای تکمیل این بخش، ارزش جهانی طلا را به عنوان یک موقعیت سرمایه گذاری نیز اضافه می کنیم. درحالی که طلا و جواهرات نیز به عنوان دارایی جهت سرمایه گذاری استفاده می شوند اما در این مقاله فقط شمش طلا درنظر گرفته شده ست. به طوری که طبق آخرین برآورد حدود ۱۲۲،۰۰۰ تن طلا در سطح زمین وجود داشته است که از این تعداد، ۴۸ درصد و یا ۵۸،۵۶۰ تن مترمربع، به صورت رسمی وجود دارد. با قیمت فعلی ۱۲۰۰ دلار در هر اونس، این مقدار طلا امروز به ارزش ۲٫۱ تریلیون دلار برآورد شده است. از آنجا که اخیراً عرضه نقره با نقص همراه بوده است و دولت ها مقدار قابل توجهی از شمش نقره خود را فروختند، ما معتقدیم که بیشترِ نقره در صنعت استفاده می شود و نه به عنوان یک دارایی جهت سرمایه گذاری. همچنین دیگر فلزات گرانبها را درنظر نگرفته ایم.

درمجموع، برآورد ما برای کل ارزش دارایی های موجود در جهان از جمله حساب های سپرده، شمش طلا و سپرده های بازار پول، چیزی در حدود ۴۷ تریلیون دلار است. همچنین بخوانید؛ افسانه بیت کوین و ارز جهانی.

همچنین کل برآورد باتوجه به بازار بیت کوین و تعداد کوین های موجود، حدود ۷۰ تریلیون دلار بیتکوین است. اگر بیت کوین بتواند به ۱۵ درصد از این مقدار برسد و با ۲۱ میلیون بیت کوین در گردش، قیمت هر بیت کوین به مبلغ ۵۱۴,۰۰۰ دلار به ازای هر کوین خواهد رسید.

این یک مدل بلند مدت ساده است. و شاید بزرگترین سوالی که مطرح می شود میزان پذیرش بیت کوین باشد. با درنظر گرفتن قیمت کنونی بیت کوین می توان اینگونه تفسیر کرد که کمتر از ارزش ذاتی خود باتوجه به الزامات قانونی فعلی ارزش گذاری شده است و این احتمال باشد که بیتکوین با یک ارز دیجیتال دیگر از منظر ارزش بازاری جابجا شود. سایر مدل های قیمت گذاری، اغلب سرعت انجام تراکنش ها توسط ارزهای دیجیتال را در نظر می گیرند، به طوری که می گویند از آنجا که بیت کوین معاملات را کمتر از یک ساعت انجام می دهد لذا سرعت انتقال آتی پول توسط بیت کوین بیشتر از نرخ فعلی خواهد بود.

یکی دیگر از انواع مدل های قیمت گذاری از زاویه نوع صنعت و میزان تاثیر پذیری آن از تراکنشات بیت کوین، به ارزش آتی بیتکوین نگاه می کند. همچنین شبکه جهانی بیتکوین ابزار خوبی به صورت آنلاین برای قیمت گذاری آن ایجاد کرده است.

جمع بندی

همانطور که ریاضیدان معروف، George Box می گوید؛ تمام مدل ها اشتباه و بعضی از آنها مفید هستند. ما قصد داشتیم یک چارچوب کلی برای ارزش بیت کوین با درک متغیرها و پارامترهای اولیه ایجاد کنیم. از نظر بسیاری از تحلیلگران، قیمت بیت کوین می تواند به مرور زمان افزایش یابد اما مهمترین عامل در تعیین ارزش ذاتی بیتکوین، پذیرش جهانی آن است. و مهمترین سوال این است؛ آیا مردم از بیت کوین استفاده می کنند؟

همچنین بخوانید؛ چرا کسی باید در کریپتوکارنسی سرمایه‌گذاری کند؟

منبع: گروه مشاوران مالی سامان