اگر درآمد کافی برای پرداخت صورتحساب‌ها را نداشته باشید، ممکن است ایده پس‌انداز و صرفه‌جویی پول خنده‌دار به نظر برسد. زمانی که انتهای ماه تنها ۵۰ هزار تومان در جیبمان باقی می‌ماند، چرا زحمات پس‌انداز به خودمان بدهیم؟ به این دلیل که هرکسی باید از یکجا شروع کند، و اگر شروع به پس‌انداز کنید وضع مالی شما در طول زمان به‌مرور بهتر خواهد شد. صرفه‌جویی و پس‌انداز به زحمتش می‌ارزد. این کار به شما آرامش می‌دهد، گزینه‌های مختلفی در اختیار شما قرار می‌دهد و به‌این‌ترتیب بیشتر می‌توانید پس‌انداز داشته باشید، و پس‌انداز، امری بسیار ساده برای شما خواهد شد.

آرامش خاطر

چه کسی ساعت ۳ بامداد بیدار شده است و به نیازهای مالی‌اش فکر کرده است؟ اگر در تنگنای مالی باشید ممکن است حتی برای پرداخت اجاره ماه آینده، خواب درستی نداشته باشید. اگر کمی از نردبان مالی بالاتر روید، ممکن است به این موضوع فکر کنید که در صورت از دست دادن شغلتان چگونه می‌توانید صورتحساب و قبض‌هایتان را پرداخت کنید و در آینده در صورت تشکیل خانواده به هزینه تحصیل و ازدواج فرزندانتان فکر خواهید کرد.

با شروع به پس‌انداز از میزان نگرانی‌های مالی شما کاسته می‌شود، تا زمانی که در راستای اهداف مالی‌تان حرکت می‌کنید نگران چیزهای جدید در زندگی نخواهید بود. اگر در اول هفته ماه جاری میزان اجاره مسکن ماه بعد را کنار گذاشته‌اید، (منبع: گروه مشاوران مالی سامان). اگر می‌دانید بدون داشتن شغل می‌توانید تا شش ماه هم ادامه دهید، اگر برای تحصیل و ازدواج فرزندانتان همچنین دوره بازنشستگی خود پس‌انداز دارید، آرامش بیشتری در زمان استراحت شبانه خواهید داشت. آرامش خاطر ناشی از پس‌انداز کافی در بانک میزان انرژی شمارا برای دیگر فعالیت‌های روزمره حفظ می‌کند.

گزینه‌های پیش رو

پس‌انداز بیشتر پول برابر با کنترل بیشتر سرنوشت است. اگر در معرض از دست دادن شغلتان هستید، در صورت داشتن پس‌انداز کافی می‌توانید بدون استرس و تنش کاری استعفا دهید و قبل از شروع به جستجو برای یافتن موقعیت شغلی جدید به افکار خود کمی استراحت دهید. اگر از زندگی در یک محله ناامن خسته شده‌اید می‌توانید به یک منطقه بهتر نقل‌مکان کنید چراکه سپرده کافی برای بهبود کاشانه خود دارید. (همچنین بخوانید؛ ۷ راه خلاقانه صرفه‌جویی در پول برای خرید خانه اول).

اگر بیمار هستید و نگران هزینه بالای درمان که شامل پوشش بیمه ای شما نمی‌شود، هستید، می‌توانید از طریق پس‌انداز خود راهی برای پرداخت آن پیدا کنید، حتی اگر به دلیل مراحل درمان قادر به کار کردن نباشید. و دانستن این موضوع که پس‌انداز بیشتر، گزینه‌های زیادی در اختیار شما قرار می‌دهد می‌تواند موجب آرامش خاطر بیشتری شود.

البته پول هر مشکلی را حل نمی‌کند، به‌طور مثال اگر بیکار باشید ممکن است دو سال طول بکشد تا یک شغل جدید پیدا کنید و پول در این مورد به شما کمکی نمی‌کند و یا برخی از بیماری‌ها بدون در نظر گرفتن هزینه درمان و روش‌های مختلف درمانی از بین نمی‌روند. اما در صورت داشتن پول بیشتر در مواجهه با این مسائل می‌توانید رویکرد بهتری داشته باشید.

پول برای شما کار می‌کند

اکثر افراد، صدها ساعت برای کسب پول بیشتر در ماه کار می‌کنند. تا زمانی که شما پس‌انداز داشته باشید و پول خود را در مکان مناسب سرمایه‌گذاری کرده باشید آنگاه این پول است که برای شما کار می‌کند. باگذشت زمان شما باید کمتر و کمتر کارکنید چراکه پول شما افزایش می‌یابد و مقدار پول بیشتر برای شما کار می‌کند.

اما کار کردن پول برای شما چه معنی دارد؟ زمانی که برای اولین بار شروع به پس‌انداز می‌کنید، می‌خواهید که پول خود را در مکانی امن نگهدارید، جایی که بتوانید در صورت وقوع هزینه‌های اضطراری به‌سرعت به آن دسترسی پیدا کنید. یکی از گزینه‌های موجود برای این کار، حساب‌های سپرده بلندمدت با سود سپرده مشخص هستند و یا حساب‌هایی که میزان سودشان با تورم تغییر می‌کند. حتی اگر سود سپرده بانکی کم باشد از درآمد ۰% بسیار بهتر است و در طولانی‌مدت می‌تواند مبلغ قابل‌توجهی شود.

اگر درآمد بالا و هزینه‌های بسیار کمی داشته باشید، ممکن است بتوانید طی ده تا پانزده سال بازنشسته شوید. اما اگر بتوانید هم‌زمان با پس‌انداز سرمایه‌گذاری هم داشته باشید، می‌توانید با سود حاصل از سرمایه‌گذاری خرج زندگی روزمره را بپردازید و اجازه دهید پس‌انداز شما برایتان کار کند. هرچه زودتر پس‌انداز را شروع کنید، زودتر می‌توانید به سودهای مرکب و پیوسته برسید. (بیشتر بخوانید؛ مقالات مرتبط با بازنشستگی)

جمع‌بندی

پس‌انداز بسیار مهم است. این کار به شما آرامش خاطر می‌دهد و اجازه می‌دهد بین گزینه‌های وسیعی که پیش رویتان قرار دارد قدرت تصمیم‌گیری بیشتری داشته باشید. اکثر افراد ثروتمند از طریق کار سخت و پس‌انداز به همراه سرمایه‌گذاری هوشمندانه به ثروت رسیده‌اند. اگر مشتاق به مطالعه مطالب بیشتر در این خصوص هستید، کلیک کنید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان