در طی ۱۵ سال گذشته، ارزش فرانک سوئیس نسبت به دلار آمریکا و یورو به شدت افزایش یافته است. در سال های اخیر، عواملی مانند بحران بدهی اروپا و سیاست پولی قابل توجه از بانک فدرال ایالات متحده، فرانک را تقویت کرده است.

ارزها به صورت جفت ارزیابی می شوند، بنابراین قدرت و یا ضعف آنها در رابطه با ارزهای دیگر بررسی می شود. بحران بدهی اروپا باعث شد سرمایه گذاران به دنبال پناهگاه امن باشند، در نتیجه در فرانک سوئیس سرمایه گذاری کردند و سیاست پولی ضعیف، موجب کاهش ارزش دلار آمریکا شد.

افزایش چشمگیر ارزش فرانک سوئیس در سال ۲۰۱۵ عمدتاً به دلیل یک رویداد کلیدی در اوایل همان سال بود. در ۱۵ ژانویه، بانک ملی سوئیس (SNB) به طور غیر منتظره ارزش ۱٫۲۰ جفت ارز فرانک به ازای هر یورو را حذف کرد. در واکنش های اولیه به اخبار، فرانک سوئیس ۳۰ درصد در برابر یورو و ۲۵ درصد در برابر دلار آمریکا تقویت شد. این حرکت موجب بروز تحولات عمده در بازارهای مالی شد و حتی برخی از کارگزاران ارز خارجی را از کسب و کار بیرون راند. (همچنین بخوانید؛ پنج نکته برای انتخاب کارگزار فارکس).

در سال ۲۰۱۱ پس از آنکه بحران منطقه یورو باعث شد تا سرمایه گذاران به دنبال یافتن یک پناهگاه امن، به فرانک سوئیس روی بیاورند، و SNB ارزش اولیه را در سال ۲۰۱۱ تنظیم کرد. به دلیل ثبات دولت و سیستم مالی سوئیس، فرانک به عنوان یک پناهگاه مالی به طور گسترده ای مورد توجه قرار گرفت. منافع خرید در آن زمان باعث شد که ارزش فرانک افزایش یابد و با کاهش دادن ارزش رقابتی صادرات باعث شد به اقتصاد سوئیس آسیب برساند.

با این حال، چندین عامل مهم در چشم انداز اقتصادی ۲۰۱۱  تغییر کرده است که احتمالا وابسته به تغییر سیاست SNB بوده است. قدرت اقتصادی ایالات متحده و انتظارات بانک مرکزی آمریکا برای افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۵ موجب شد که یورو و فرانک سوئیس به طور قابل توجهی در برابر دلار آمریکا تضعیف شوند. انتظارات کاهش کمی – برنامه QE- از بانک مرکزی اروپا (ECB)، که در واقع به تصویب رسید، نقش مهمی نیز ایفا کرد.

انتظار میرفت برنامه QE از سوی بانک مرکزی اروپا، ارزش یورو را بیشتر تضعیف کند، که منجر به چاپ بیشتر فرانک توسط SNB برای حفظ ارزش بازار می شد.

در چارت قیمتی روزانه EUR / CHF می توانید ببینید که پس از سقوط شدید در ۱۵ ژانویه، فرانک قبل از یافتن مقاومت اصلی در این سطح، حدود ۵۰ درصد بهبود یافت. همچنین بخوانید؛ نرخ بین المللی مبادلات ارزی چگونه تعیین می شود؟

جمع بندی

صرف نظر از نوسانات اخیر بازار ارزهای خارجی، بانک مرکزی سوئیس اعلام کرده است که آمادگی دخالت مجدد در بازار ارزهای بین المللی را در صورت نیاز دارد، این بیانیه به این موضوع اشاره دارد که ارز در حال حاضر بیش تر از ارزش ذاتی ارزش گذاری شده است. با تمام این تفاسیر، فرانک سوئیس همچنان یک پناهگاه امن برای بسیاری از سرمایه گذاران است.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان