Pierre Gramegna وزیر دارایی لوکزامبورگ گفت؛ فینتک نه تنها عامل ایجاد کننده بلکه موتور پیشران است. Fintech ترکیبی از امور مالی و تکنولوژی است و راهکارهای جدید آینده مالی را با سرعت بالا ارائه می دهد. در آینده بسیار نزدیک تمام خدمات مالی در قالب فینتک خواهند بود، فقط مسئله زمان مطرح است. در ادامه این مقاله نگاهی به ده شرکت برتر فینتک در سراسر جهان می اندازیم.

Ant Financial

Ant Financial چین از گروه Alibaba جدا شده است. این شرکت که به طور رسمی در سال ۲۰۱۴ تاسیس شد از زیرمجموعه های Alipay بوده است، سومین شرکت ارائه دهنده پرداخت که در سال ۲۰۰۴ شکل گرفت. امروز، Ant Financial شرکت های Alipay،  Ant Fortune،  Ant Financial Cloud و سایر شرکت ها و خدمات مالی را اداره می کند. Ant Financial به همراه شرکت های زیر مجموعه خود، خدمات مدیریت ثروت، گزارشات اعتباری، بانکداری خصوصی، پرداخت و محاسبات ابری را پوشش می دهد. ارزش کسب و کار این شرکت در سال ۲۰۱۶ چیزی در حدود ۷۵ میلیارد دلار تخمین زده شده بود. همچنین Ant Financial لیستی از بهترین عرضه های اولیه را پیش بینی می کند.

Adyen

Adyen در سال ۲۰۰۶ تأسیس شد و یک پلت فرم تائید پرداخت برای کسب و کارها با هر ابعادی و در هر نقطه ای از جهان ارائه می دهد. Adyen هلندی به بیش از ۴۵۰۰ کسب و کار را برای پردازش پرداخت از طریق تلفن همراه، حالت آنلاین یا فروشگاه خدمات ارائه می دهد. Adyen همچنان به سرعت در حال رشد است و فهرست قابل توجهی از مشتریان معتبر از جمله، فیس بوک، اوبر، Netflix، Spotify، L’Oréal، Burberry، Symantec و مایکروسافت را در کارنامه خود دارد. درآمد سال ۲۰۱۶ شرکت بیش از ۷۰۰ میلیون دلار بوده است که افزایش چشمگیری نسبت به درآمد ۳۶۵ میلیون دلاری سال ۲۰۱۵ داشته است. در ۲۰۱۶، ۹۰ میلیارد دلار تراکنش توسط Adyen مورد پردازش قرار گرفته که نسبت به سال قبل ۸۰ درصد افزایش داشته است. منبع: گروه مشاوران مالی سامان

Qudian

Qudian چینی در سال ۲۰۱۴ تاسیس شد و از شرکت های فینتک فعال در حوزه استقراض و وام است. Qudian به طور گسترده به عنوان یک شرکت پرداخت وام کوتاه مدت دانشجویی، وام کسب و کار و پلت فرم مدیریت سرمایه گذاری فعالیت می کند. در حالی که در کشورهای غربی، بسیاری از خرید ها از طریق کارت های اعتباری انجام می شوند که اجازه پرداخت اقساطی به مشتری را می دهند، مصرف کنندگان در بازارهای چینی در حال حاضر از این مکانیزم استفاده نمی کنند و این امر زیرساخت مناسب را برای فعالیت سیستم عامل هایی مانند Qudian ایجاد می کند. این شرکت با مشارکت چندین تجارت الکترونیک، خدمات دیجیتال و خدمات مالی برای جذب مشتریان بالقوه، مشارکت می کند. Qudian در انتظار ارزش یک میلیارد دلاری خود در آینده ای بسیار نزدیک است.

Xero

Xero، یکی از سریعترین شرکت های توسعه نرم افزار است که در سال ۲۰۰۶ در نیوزیلند تاسیس شد. این شرکت، نرم افزار ساده حسابداری آنلاین را برای کسب و کارهای کوچک توسعه می دهد و بیش از یک میلیون مشترک دارد. مجموعه محصولات شرکت، شامل یک سیستم حسابداری تجمعی کامل با یک دفتر نقدینگی، دفتر روزانه، طلبکاران و بدهکاران، فاکتورهای فروش و گزارشات فروش و مالیات است.   Xero در سال ۲۰۱۶ بیش از ۱٫۴ تریلیون تراکنش را مدیریت کرد. این شرکت به عنوان بزرگترین شرکت استارتاپ جهان در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ توسط فوربس به رسمیت شناخته شد.

SoFi

SoFi “نوع جدیدی از شرکت مالی” است که شیوه ای نوین برای پرداخت وام و مدیریت ثروت در پیش گرفته است. این شرکت در سانفرانسیسکو مستقر است و در سال ۲۰۱۱ توسط چهار دانشجو دانشکده بازرگانی استنفورد ایجاد شد. شرکت در حال حاضر وام دانشجویی، وام های رهنی، وام های شخصی، مدیریت ثروت و بیمه عمر را ارائه می دهد. SoFi از زمان تاسیسش تبدیل به یک شرکت چند میلیارد دلاری شده است که بیش از ۱۹ میلیارد دلار وام پرداخت کرده است و بیش از ۳۰۰ هزار عضو دارد. منبع: گروه مشاوران مالی سامان

Lufax

Lufax در سال ۲۰۱۱ تاسیس شده و در شانگهای مستقر است، عمدتاً یک شرکت وام دهنده و تامین مالی است که توسط Ping An Group در چین اداره می شود. گزارش سالانه شرکت نشان می دهد که اجرای استراتژیک کسب و کار اینترنتی به سرعت در حال بهبود است و ارزش شرکت به سرعت در حال افزایش است. Lufax Holding سرمایه مالی خود را با مبلغ ۱۲۰۰ میلیون دلار تأمین کرد به طوری که ارزش آن به ۱۸،۵۰۰ میلیون دلار رسیده است.

Avant

Avant که در سال ۲۰۱۲ در ایالات متحده تاسیس شد، یک پلت فرم وام آنلاین مبتنی پرداخت وام است به طوری که هزینه های استقراض و بازپرداخت را برای مشتریان کاهش می دهد. Avantیک شرکت تکنولوژی است که به ایجاد محصولات نوآورانه و کاربردی برای تمام مصرف کنندگان می پردازد. این شرکت تا کنون بیش از ۵۰۰،۰۰۰ مشتری را مدیریت کرده است و دارای پرتفوی وام ۳٫۵ میلیارد دلاری است.

ZhongAn

ZhongAn یک شرکت ارائه دهنده خدمات آنلاین بیمه است. مقر شرکت در شانگهای است که تجارت الکترونیک، پرداخت از طریق تلفن همراه و تضمین تامین مالی کسب و کارهای اینترنتی را ارائه می دهد. این شرکت در سال ۲۰۱۳ توسط جی مک مدیر Alibaba، رئیس هیئت مدیره Tencent و Ping An Insurance Group China Ltd تاسیس شد. ارزش این شرکت چینی بیش از یک میلیارد دلار برآورد شده است.

Klarna

Klarna یک شرکت سوئدی است که در سال ۲۰۰۵ سفر خود را آغاز کرد. تمرکز شرکت بر خرید آنلاین آسان و بدون هیچ زحمتی جهت تسهیل خرید و فروش است. Klarna با نام های تجاری Spotify، Disney، Samsung، Wish و ASOS شناخته شده و بیش از ۶۵ هزار مشتری در اختیار دارد. همچنین ۱۵۰۰ کارمند در بیش از ۱۸ بازار برای این شرکت کار می کنند. ارزش برآورد شده شرکت تا امروز بیش از ۴۲٫۲۵ میلیارد دلار است.

Oscar

اسکار در سال ۲۰۱۳ در ایالات متحده تاسیس شد. با در مدیریت خدمات بیمه و تکنولوژی درکنارهم، اسکار در زمینه راهکارهای بهبود سیستم مراقبت های بهداشتی و تجربیات مشتری فعالیت می کند. این کار با ارائه روند خدمات درمانی شفاف و سریع، با حداقل هزینه انجام می شود. اسکار سیستم مراقبت بهداشتی ساده، کارآمد و مقرون به صرفه برای مشتریان است. نام های مشهوری مانند Fidelity، Google Capital و Khosla Ventures، در فهرست سرمایه گذاران اسکار هستند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان